Nauka czytania sylabami – zajęcia logopedyczne

28 lutego 2019 Off

Dzieci stosunkowo częściej posiadają różnorodne wady, nad którymi trzeba pracować. Jeżeli się ich nie ćwiczy to zdołają one w przyszłości powodować katastrofalne skutki. Niezwykle często rodzice kierują atencję na rozwój swojego dziecka, i stanowi to ich obowiązek. Jest to dobra reakcja, gdyż mogą oni w tym czasie stosunkowo szybko odpowiedzieć na pewne zachowania dziecka, które nie są prawidłowe. Warto prowadzić rozmowę z dziećmi oraz dowiadywać się jak wygląda ich sytuacja w nauce.

Nauka czytania sylabami

Żeby dziecko zainicjowało naukę czytania należy na początku nauczyć go samogłosek prymarnych, a więc takich które pojawiają się stosunkowo szybko w mowie dziecka. Po pewnym czasie dodaje się dodatkowe samogłoski i układa z nich sekwencje. O ile dziecko ogarnie sekwencje samogłosek to należy przejść do spółgłosek, a później do scalania samogłosek ze spółgłoskami. Dopiero po opanowaniu tych kwestii dziecko będzie w stanie czytać pełne słowa seriami, to znaczy będzie potrafiło sylabizować słowa.

Terapia dysleksji

Dysleksja u dziecka wywołuje, że robi pomyłki podczas zapisywania zdań . Warto jak najszybciej rozpoznać dysleksję, aby wcześniej rozpocząć pracę nad tym problemem. By zdiagnozować u dziecka dysleksje trzeba je cały czas obserwować. Jeśli myli ono pokrewne wyrazy, oraz litery to można przypuszczać, że nie wszystko jest tak jak powinno.

Terapia ręki

Terapia ręki jest przeznaczona dla dzieci, które mają problemy z rysowaniem odpowiednich szablonów a także z zamalowywaniem odpowiednich miejsc w kolorowance. Aby zdiagnozować potrzebę pójścia na terapię ręki wskazane jest oglądać własne dziecko, w ciągu powszednich sytuacji tego typu jak ubieranie się, jazda rowerem, i również czy potrafi zachować koncentrację przez dłuższy czas. Jeśli nie to powinno się udać się do specjalisty, który wesprze w wyznaczaniu przyczyny występowania ułomnych zachowań u dziecka.

Podsumowując, należałoby cały czas monitorować swoje dziecko, podczas codziennych zachowań a także interweniować jeżeli odczuwa się pewne nieścisłości w zachowaniu dziecka.

Zobacz więcej: terapia ręki.